Łukta to dość duża wieś zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim. Jest dobrze znana tym, którzy nie przepadają za zagranicznymi wycieczkami i wypoczynkiem w zatłoczonych miasteczkach. To bardzo spokojna miejscowość, która sprzyja rodzinnym wycieczkom, a także nadaje się na urlop w samotności. Jest idealnym miejscem na romantyczne spacery i spędzanie czasu we dwoje.

Co prawda można wybrać się na przejażdżkę rowerem lub w kompletnym bezruchu wylegiwać się na słońcu, ale warto też skorzystać z innych atrakcji, do których należy zaliczyć zbieranie grzybów, kąpiel w jeziorze i przede wszystkim zwiedzanie.

Drewniana wieża
Spacerując po Łukcie, trzeba koniecznie zajrzeć do kościoła parafialnego pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, który został zbudowany dawno temu, bo w 1407 roku. Jego wieżę dobudowano dopiero w 1700 roku. Kościół jest murowany z cegły i ma dwuspadowy dach. Wieża zaś jest w całości pokryta drewnem. To ten element konstrukcji całego budynku najbardziej przyciąga uwagę turystów.

Wielu zwiedzających będąc w Łukcie, odwiedza też cmentarz przykościelny. Choć nie ma tam zbyt dużo zabytków, miejscowość wydaje się bardzo atrakcyjna dla turystów, gdyż mogą napawać się urokami przepięknych krajobrazów i czerpać przyjemność z kontaktu z przyrodą. To spokojna wieś dla ludzi, którzy potrzebują odpoczynku i chcą zregenerować siły.

(Fot. Pixabay / CC0)